Ses Yalıtımı

1. SES YALITIMI NEDİR?

Yaşadığımız konut, okul, işyeri vb. binalar ile çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak; kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. mekânları istenmeyen seslerden yalıtarak gerekli kullanım kosullarını olusturmak; jeneratör, hidrofor, kalorifer vb. gürültülü mahalleri yalıtarak çevreye yaydıkları gürültüyü azaltmak amacı ile yapılan uygulamalara “ses yalıtımı” denir.

Ses yalıtımı, temel olarak gürültünün insan üzerinde olusturacagı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültü, düzensiz yapılı, farklı frekans bilesenlerine sahip olan ve genellikle zamana göre, degisken olan istenmeyen ses topluluğudur.

Özellikle kentlesmenin plansız yürüdügü bölgelerde, gürültü insan saglıgına ve konforuna zarar veren etkenler arasındadır. Çevredeki bir fabrikanın çıkardıgı rahatsız edici sesler, havaalanı çevresindeki yerlesim bölgesinde duyulan siddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komsudan gelen konusmalar insanlar tarafından farklı dozlarda gürültü olarak algılanarak, rahatsız edici olabilir.

Bazı alanlarda ise, düsük ses seviyesi, isin en önemli gereklerinden biridir. Radyo yayıncılıgında ve müzik stüdyolarında ses seviyesinin düsük olmasının gerekmesi, bir hastanede hastalara sessiz ve huzurlu ortam olusturmak, okulda dısarıdan gelen gürültüleri kesmek, bina yapım asamasında çözülmesi gereken sorunlardır. Yapılarda huzurlu bir ortam saglamak için gürültüyle mücadele etmek gerekir.

Gürültüyle mücadelede temel olarak iki yöntem kullanılır. Akustik düzenleme ve ses yalıtımı. Akustik düzenleme, kapalı ortamdaki yansıma süresinin düzenlenmesidir. Ses yalıtımı ise, yapı elemanları aracıgıyla iletilen seslerin miktarlarını azaltmak için yapılan işlemdir.


 
2. SES YALITIMININ AVANTAJLARI

2.1 Ses Yalıtımı Saglıklı ve Konforlu Ortamlar Sağlar

Gürültü, konforumuz açısından istenmeyen, rahatsız edici bir durumdur. Verdigi bu rahatsızlıgın yanı sıra bireyler üzerinde, psikolojik, fizyolojik ve performans yönünden olumsuz etkiler de yaratır. Gürültü, davranıs bozuklukları, çalısma verimindeki düsüs, duyma kayıpları, kulak çınlamaları ve bazı psikolojik hastalıkların nedeni olabilir.
 
30-65 dBA I. Derecedeki Gürültüler

Konforsuzluk
Rahatsızlık
Sıkılma duygusu
Kızgınlık
Konsantrasyon bozukluğu
Uyku bozukluğu


65-90 dBA II. Derecedeki Gürültüler

Fizyolojik gürültü
Kalp atısının degisimi
Solunumun hızlanması
Beyindeki basıncın azalması

90-120 dBA III. Derecedeki Gürültüler

Fizyolojik gürültü
Baş ağrısı

120-140 dBA IV. Derecedeki Gürültüler

Fizyolojik gürültü
Baş ağrısı

140 dBA V. Derecedeki Gürültüler

Kulak zarının patlaması

2.2 Ses Yalıtımı İnsanı Verimli Kılar

Gürültü neticesinde fabrika vb. endüstriyel tesislerde çalısanların verimi düserek, dikkatleri dagılır ve bunun sonucunda iş kazaları meydana gelir.

Gürültü nedeniyle iş verimliliginin düşmesi, ekonomik olarak kurumlara da zarar verir. Benzer bir etki, egitim gören ögrenciler üzerinde de görülür.

Gürültüye maruz kalan ögrenciler dikkatleri dagılarak konsantrasyonları bozuldugu için, verilen bilgileri verimli bir sekilde anlayamaz.

Münih Havalimanı çevresinde oturanlar üzerinde yapılan araştırmalar, uçak gürültüsünün, çocukların uzun dönemli hatırlama ve kavrama yeteneklerini azalttığı sonucunu vermiştir. İnsanların verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ses yalıtımı ile gürültüden arındırılmaları gerekir.
3. SES YALITIM MALZEMELERİI. Yapı Yalıtımı

Duvar, Döseme, Çatı Uygulamaları:

Camyünü, tasyünü, ahsap yünü, yumusak poliüretan esaslı köpükler, melamin köpügü, keçeler, delikli metaller, delikli ahsaplar, delikli alçı panolar, mantar.

Döşeme Uygulamaları (sadece darbe sesinin önlenmesi için):

Polietilen, kauçuk köpügü, tekstil atıgından mamul malzemeler.

II. Yalıtım Camı Üniteleri

Akustik Laminasyonlu Cam Çözümleri

III. Teknik (Endüstriyel) Yalıtım

Camyünü, taşyünü, polietilen, poliüretan, kauçuk köpügü, yaylar, askılar, susturucular vb.
logo
Site Haritası
Hizmetlerimiz
Müşteri Hizmetleri